Kemiklerin şekillendirilmesi gereken burun estetiği ameliyatları sırasında kullanılan kemik kesme ve kırma (osteotomi) gibi klasik cerrahi teknikler ameliyat sonrası hastanın yüz bölgesinde şişliğe ve morarmalara neden olabiliyor. Aynı zamanda kemiklerin kesilme işlemi sırasında çevre dokular ve kılcal damarlar zarar gördüğü için hastaların iyileşme süreci de uzuyor.

Ultrasonik Rinoplasti

Rinoplasti operasyonlarının daha konforlu geçmesini ve aynı zamanda doktorların en hassas kemik şekillendirme işlemlerini kolaylıkla yapmasını sağlayan  ultrasonik rinoplasti yöntemi ile rinoplastide yeni bir dönemin açıldığı kabul ediliyor. Bu yeni teknoloji sonrası burunlar daha zarif ve doğal gözüküyor; hasta hızla iyileşirken klasik cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilen rinoplasti sonrası yaşanan şişlik ve morluklar en aza indiriliyor.

Ultrasonik Rinoplasti Nedir?

Ultrasonik Rinoplasti

Burun estetiği ameliyatları sırasında son yıllarda kullanılmaya başlanan ve üç boyutlu ses dalgaları aracılığı ile kemik kesme ve şekillendirme işlemlerinin yapıldığı yönteme “ultrasonik rinoplasti” denir. Bu yöntem sırasında burun içi kemikler kontrollü ve hassas bir şekilde kesildiği için ameliyat sonrası hastaların konforu artarken iyileşme süreleri kısalır.

Kemikler kırılmadığı; milimetrik bir şekilde kesildiği için bölgedeki dokularda ve damarlarda hasar meydana gelmez. Ses dalgalarının kemikleri şekillendirmek için kullanıldığı bu yöntem sonrası hastaların yüzlerinde neredeyse hiç morluk ya da şişlik oluşumu gözlenmez.

Burun estetiği operasyonu geçirmek isteyen hastaların en büyük korkularının operasyon sonrası iyileşme sürecinde yaşanan sıkıntılar olduğu gerçeğinden yola çıkarak; ultrasonik rinoplastinin hastaların endişelerini minimum seviyeye indirdiği söylenebilir.

Uzman doktorlara burun septumunda çok hassas bir şekilde işlem yapma imkanı tanırken hastaların ameliyat sonrası konforunu arttıran ultrasonik rinoplasti; güvenli ve etkili bir cerrahi yöntemdir. İlk olarak beyin ve ortopedi cerrahisinde kullanılmaya başlayan bu yöntem ameliyat sonrası doğal bir görünüme kavuşulması açısından da avantajlıdır.

Ultrasonik Rinoplasti Nasıl Uygulanır?

Ultrasonik Rinoplasti

Yumuşak doku hasarını önleyerek kemikler üzerinde detaylı çalışma olanağı sunan ultrasonik rinoplasti yönteminde burun içerisindeki radikal değişiklikler de minimal düzeltmelerde etkili bir şekilde gerçekleştirilir.

Ameliyat sürecinde bir değişiklik yoktur, hastaya yine anestezi verilir ve standart işlemler aynı şekilde gerçekleştirilir. Tek fark; kemik şekillendirme işlemi sırasında daha kontrollü ve etkili bir metodun kullanılmasıdır. Ancak bu farklılık sebebiyle ultrasonik rinoplasti, klasik rinoplastiye oranla birçok avantaja sahip olmaktadır

Ultrasonik Rinoplastinin Avantajları Nelerdir?

 

Ultrasonik Rinoplasti

Kemiklerin kırılmadan milimetrik olarak şekillendirildiği; böylece en küçük değişimlerin bile başarı ile gerçekleştirildiği ultrasonik rinoplasti cerrahisinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Klasik cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilen burun estetiği operasyonları sonrası görülen şişlikler ve morluklar en aza indirilir.
  • Kemik şekillendirmeleri milimetrik olarak gerçekleştirilebildiği için operasyon planlandığı şekle uygun olarak sürdürülebilir. Yüz analizi sonrasında planlanan buruna en yakın sonuçlar elde edilebilir.
  • Hassas bir kesme işlemi yapıldığı için burun içindeki kemikler şekillendirilirken çevre dokuya zarar verilmez. Bunun sonucunda ise hasta günlük hayatına çok daha kısa bir süre içerisinde dönebilir.
  • Hastaların iyileşme dönemindeki konforları artar ve post operatif dönemdeki ağrıları azalır.
  • Cerrah kemikleri istediği şekilde şekillendirebildiği için en doğal sonuçlar alınabilir.
  • Burun kemikleri en ince olan hastalarda dahi güvenle kullanılabilir ve beklenmedik kemik kırıklarının oluşması engellenebilir.
  • Uygulaması kolaydır ancak uzmanlık ister. Deneyimli uzman doktorlar ultrasonik rinoplasti yöntemiyle yeteneklerini çok daha etkileyici bir şekilde gösterebilir.

Sonuç olarak; tıbbi teknolojilerin ilerlemesi ve ultrasonik rinoplastinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte hem hastaların hem de cerrahların konforları artmıştır.

Ameliyat sonrası hastaların yaşadıkları sıkıntıları en aza indiren ve cerrahlara kontrollü bir şekilde burun şekillendirme olanağı sunan ultrasonik rinoplasti; burun estetiği operasyonlarının altın standardı olarak kabul edilmektedir.