Deviasyon

Halk arasında burun eğriliği olarak bilinen nasal septum deviasyonu; hastaların hayat kalitesini düşüren, burunlarının şeklini etkileyip sağlıklı nefes almayı engelleyebilen bir sorundur.

Burun içini iki eşit parçaya ayıran kemik ve kıkırdaksı bir yapı olan nasal septumda kıkırdakların doğuştan ya da alınan darbelere bağlı olarak şekillerinin değişmesi ve hava yollarını tıkanmasıyla karakterize olan bu fonksiyonel rahatsızlık cerrahi yollarla düzeltilebilir.

Deviasyon Belirtileri Nelerdir?

Septum deviasyonu probleminin belirtileri ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genelleme yapmak gerekirse septum deviasyonu olan kişilerin yaşadıkları ortak şikayetler şu şekilde sıralanabilir:

  • Burun içerisindeki hava yollarının tıkanmasına bağlı olarak rahat nefes alınamaz,
  • Horlama problemi yaşanır ve uyku kalitesi düşer,
  • Kronikleşen burun kanamaları oluşur,
  • Baş ağrıları görülür,
  • Koku duyusunda azalma ya da kayıp görülebilir,
  • Burun içi kıkırdaklarının eğriliğinin fazla olduğu durumlarda burun şekli bozulabilir ve burun delikleri arasındaki simetri bozulabilir.
Deviasyon

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti)

Burun içi kıkırdakların eğriliği “septoplasti” adı verilen cerrahi operasyonlarla giderilebilir. “Kıkırdak eğrili ameliyatı” olarak da bilinen septoplasti; genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Deviasyon görülen hastaların bazıları bu sorunu yaşasalar da solunumlarında sıkıntı yaşanmazken bazı kişilerde eğriliğin fazla olması sebebiyle nefes almak güçleşebilir. Bu durumda septoplasti bir tercih olmaktan çok gereksinim olarak düşünülmelidir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Deviasyon

Nazal septumdaki kıkırdak eğriliğinin boyutuna göre 30–90 dakika süren burun eğriliği ameliyatı sırasında hastaya genel ya da lokal anestezi verilir. Anestezi yöntemini hastanın genel sağlık durumunu ve yapılacak işlemleri değerlendirdikten sonra cerrahlar belirler.

Burun içerisinden atılan kesi yoluyla burun septumuna girilir ve kıkırdak fazlaları alınarak hava kanalları açılır. Hava yolu açıldıktan sonra septum düzeltilerek operasyon sonlandırılır.

Septoplasti operasyonları genelde kapalı yöntemle yapılsa da nazal septumdaki eğrilik çok fazlaysa açık yöntem tercih edilebilir. Bu nedenle cerrah seçimi yapılırken hem açık hem de kapalı tekniklerde uzmanlığı olan cerrahların tercih edilmesi doğru olacaktır.

Burun Eğriliği Ameliyatlarının Faydaları Nelerdir?

Başarıyla tamamlanan burun eğriliği ameliyatları sonrasında hastaların hayat kaliteleri ve sağlıkları birçok açıdan iyileşir.

  • Septoplasti sonrası solunum iyileşir. Hava kanallarındaki solunuma engel olan eğrilikler giderildiği için operasyon sonrası hastaların burun tıkanıklığı sorunu ortadan kalkar.
  • Septoplasti sonrası uyku kalitesi artar. Burun tıkanıklığına bağlı olarak horlama sorunu azaldığı için hastalar çok daha rahat bir şekilde uyuyabilirler. Böylece uykusuzluğa bağlı olarak yaşanan dikkat dağınıklığı, stres, aşırı gerginlik, verimsizlik ve kronik yorgunluk gibi şikayetlerinde de azalma görülür.
  • Septoplasti sonrası hastalar daha rahat koku alabilir. Koku duyusu septum deviasyonu nedeniyle azalan hastaların operasyon sonrası koku alma yetilerinde artış görülür.

Septoplasti sonrası sinüs enfeksiyonlarında azalma olur ve sinüzite bağlı şikayetler hafifler. Hava kanallarının açılması ile birlikte sinüslerdeki mukuslar rahat bir şekilde dışarı atılır. Bu değişimle birlikte kronik sinüzit hastalığının ve bu hastalığa bağlı oluşan şikayetler azalır.

Deviasyon

Burun Eğriliği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anestezinin etkisi geçtikten sonra doktor kontrolleri gerçekleştirilir ve genellikle hasta aynı gün taburcu edilir.

Yapılan işlemin kapsamına göre operasyon sonrası şişme, morluk ve ağrı minimal ölçüde oluşabilir. Bu süreçte kan sulandırıcı ilaçlar içilmemeli ve doktorların direktiflerinden çıkılmamalıdır. Ameliyattan sonra tempolu sporlar yapılmamalı, ağırlık kaldırılmamalı ve mümkün olduğunca geniş yakalı kıyafetler giyilmelidir.

Tip plasti sonrası iyileşme süreci rinoplasti operasyonuna oranla kısa sürer. Operasyon sonrası hasta doktorlar tarafından iletilen direktiflere uyduğu ve burnunu darbelerden koruduğu takdirde ilk üç ay içerisinde hızlı iyileşme gözlenebilir.

Septoplasti ve Rinoplasti

 

Deviasyon

Septoplasti ameliyatları burun fonksiyonlarını ve görünümünü iyileştiren diğer cerrahi operasyonlarla birleştirilebilir.

Solunumu iyileştirmek adına konka küçültme işlemleri de burnun görünümünü iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen rinoplasti operasyonları da deviasyon ameliyatı sırasında yapılabilir.

Septoplasti ve rinoplasti operasyonlarının bir arada uygulandığı ameliyatlar septorinoplasti olarak adlandırılır. Böylece aynı anda hem burnun işlevi hem de görünümü iyileştirilmiş olur.

Bu iki operasyon birbiriyle ilintili sorunları çözdüğü için sıklıkla aynı anda uygulanır. Burnunun görünümünden memnun olmayan hastalar bu taleplerini ilettikleri takdirde operasyon öncesi hazırlıklar kapsamlı bir şekilde planlanır.