Revizyon Burun Estetiği

Daha önce burun estetiği operasyonları geçiren ancak farklı nedenlerle yeniden burun estetiği operasyonları yaptırması gerekenlere uygulanan cerrahi operasyona “Revizyon Burun Estetiği” veya “Revizyon Rinoplasti” adı verilir.

Revizyon burun estetiği uygulanmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler doğrudan ilk operasyonun başarısızlığı nedeniyle ortaya çıkabildiği gibi operasyon sonrası buruna alınan darbeler sonucu da belirebilir. Revizyon burun estetiği ameliyatları kimi zaman bir tercihken kimi zaman burnun işlevinde sorun olabildiği için zorunluluk haline gelebilmektedir.

Revizyon ameliyatlarının kapsamı kişiden kişiye değişebilir. Sorun burnun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. Ameliyat planlanırken hastanın ilk burun estetiği operasyonunu ne zaman yaptırdığından, sorununun kapsamına kadar birçok unsur hesaba katılır.

En Sık Görülen Revizyon Nedenleri Nelerdir?

Birincil rinoplasti operasyonlarının başarısız sonuçlanması revizyon ameliyatlarının en sık rastlanan nedenleridir.

Birincil rinoplasti sonrası;

 • Burun fonksiyonları düzeltilememişse ya da bozulmuşsa; diğer bir deyişle hasta rahat nefes alamıyorsa,
 • Burun sırtında bariz bir kemer kalmışsa,
 • Aşırı müdahale sonucu burun septumundaki destekler azalıp çökme oluşmuşsa,
 • Burundaki eğrilik dikkat çekici şekilde devam ediyorsa,
 • Burun ucu operasyon sonrası düştüyse,
 • Burun deliklerinde asimetri sürüyorsa,
 • Burun çok kavisli bir hal almışsa,
 • Burun ucu yüz hatlarının ahengini bozacak şekilde kaldırılmışsa revizyon operasyonlarına başvurulur.

Revizyona sadece ilk operasyonun başarısız olması neden olmaz. Hasta yüzüne darbe alabilir, kaza geçirebilir ve beklenmedik nedenlerle burun şekli değişebilir. Bu gibi durumlarda da revizyon burun estetiğine başvurulması gerekir.

Aynı zamanda;

 • Hastanın operasyon sonuçlarından memnun olmaması,
 • Ameliyat öncesi sürecin yeterince detaylı yürütülememesi,
 • Hastanın cilt ve burun yapısı,
 • Operasyon sonrası süreçte karşılaşılan komplikasyonlar da revizyon sebebi olabilmektedir.

Revizyonla İlk Ameliyat Arasındaki Farklar Nelerdir?

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon ve ilk burun estetiği ameliyatı arasındaki temel farklılık operasyonun kapsamıdır. Hasta daha önce operasyon geçirdiği için ikinci operasyonun daha dikkatli planlanması gerekir.

Cerrahların yeteneği ve uzmanlığı revizyon ameliyatlarda daha çok ön plana çıkar. Revizyon ilk ameliyata göre daha zor kabul edilir çünkü ilk operasyonun etkilerinin giderilmesi daha komplike bir işlemdir. Kullanılan teknikler açısından bakıldığında da hastanın ihtiyacına göre farklılıklar olabilmektedir.

Bunlar haricinde her iki operasyonda aynı amaca hizmet eder ve operasyon öncesi planlamaları aynı hassasiyetle gerçekleştirilir. İlk ameliyatta hastanın beklentileri ve yüz analizi sonuçları hesaba katılırken revizyonda cerrahın daha kapsamlı düşünmesi gerekir. İlk ameliyat sonrasında beliren sorunlar ya da ihtiyaçlar cerrahlara yol gösterecektir.

Revizyon Burun Estetiğinin Zorluğu Nedir?

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon burun ameliyatı hakkında araştırm ayaptıysanız hep zor olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak bu operasyonun zorluğu ile doktorlar yüzleşir. Cerrahlar daha önce ameliyat geçiren hastaların ikinci operasyonunu yapmadan önce çok detaylı bir süreç yönetmek zorunda kalırlar. Hastanın sağlık durumunu ve ilk operasyonun etkilerini belirleyip en uygun cerrahi teknikleri planlamaları gerekir.

Yara dokusunun boyutu revizyon rinoplasti operasyonlarını cerrah için zorlaştırabilir. Yara dokusu ne kadar fazlaysa cerrahların dikkate alması gereken daha çok değişken olur. Daha fazla yara dokusu ortaya çıkarmadan operasyonun tamamlanması tecrübe ve aynı zamanda yetenek gerektirir.

Revizyonun kapsamı da doktorların karşılaştıkları zorlukları değiştirecektir. Bazı hastalara basit rötuşlar yapılırken kimilerinin burun içi yapısı yeniden şekillendirilir. Revizyon ameliyatlarının standardının olmaması ve doktorların farklı boyutta sorunlarla karşılaşması sürecin zorluğunu arttırmaktadır.

Revizyon Ameliyatının Hasta İçin Zorluğu Nedir?

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon ameliyatlarına karar verme süreci hastalar için yıpratıcı olabilir. Fiziksel bir zorluk yaşamasalar da psikolojik olarak yeniden cerrahi bir operasyon geçirecek olmak hastaları tedirgin edebilir. Hayal kırıklığına uğrama endişesi ve operasyon sonuçlarının öngörülememesi gibi faktörler hastaları kötümserliğe sürükleyebilir.

Revizyon ameliyatı olması gereken hastaların bu aşamada pozitifliklerini korumaları gerekir. Deneyimli ve yetenekli uzmanlarla çalışıp hasta doktor diyalogunu sağlam temellere oturttukları takdirde risklerin de azalacağını unutmamaları şarttır.

Revizyon ameliyatları birincil burun estetiği operasyonlarına göre daha geç iyileşebilir. Operasyondan sonra 2 yıl boyunca hastaların iyileşme sürecinin devam ettiği bilinmektedir. Hastalara bu süreçte sabırlı olmaları ve karamsarlığa kapılmamaları önerilir.

Mükemmel bir burun beklentisi gerçekçi olmamakla birlikte hastanın motivasyonunu da düşürebilir. Hastaların ilk amacının daha iyi görünmek olması revizyon ameliyatları öncesi doktorlar tarafından detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

Revizyonda Ekstra Doku Gerekiyorsa Kıkırdak Nereden Alınır?

Burun şeklini iyileştirmek için ek doku kullanılması gerektiğinde bu ihtiyaç vücudun farklı bölümlerinde yer alan kıkırdaklarla karşılanıyor.

Burun yapısı kıkırdaktan oluştuğu için eklenen kıkırdaklar sorunsuz bir şekilde kaynıyor. Revizyon ameliyatı sırasında kıkırdaklar genellikle kulaktan alınıyor.

Eklenmesi gereken dokunun çok olduğu durumlarda ise kaburga kıkırdakları kullanılıyor. Operasyon sırasında yapılacak işlemlerle ilgili hasta bilgilendirildiği için kıkırdağın hangi bölgeden alınacağı ile ilgili bilgi de kendisine aktarılıyor.