Kepçe Kulak Estetiği

Birçok kişi kulaklarının şeklinden ve boyutundan memnun değildir. Kulaklarında asimetri olanlar ve kepçe kulak sorunu bulunanların özgüvenleri zaman içerisinde düşer.

Özellikle çocukluk döneminde, kepçe kulak sorunu yaşayan ve yaşıtlarının istemeden de olsa acımasız eleştirilerine maruz kalan çocuklar ilerleyen yıllarda toplumdan uzaklaşmaya kadar giden psikolojik bir rahatsızlık içerisine girebilirler. Bu nedenle kepçe kulak estetiği operasyonlarının kulak gelişimini tamamlayan ve henüz okula başlamayan çocuklara mutlaka uygulanması önerilir.

Kepçe kulak estetiği yani “otoplasti” ile kulak kepçesindeki şekil bozukluklar düzeltilebilir. Deneyimli ve uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bu estetik operasyonla kişinin görünümünde dramatik bir değişim mümkün hale getirilir.

Otoplasti sonrası yetişkinlerin özgüvenleri yerine gelip hayat kaliteleri artarken; çocukluk döneminde özellikle de okul çağından önce gerçekleştirilen kulak estetiği operasyonlarıyla çocukların maruz kalması muhtemel psikolojik etkiler engellenir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Uygulanır?

 

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği operasyonunda önce kulakların yapısı, hastaların beklentileri cerrahlar tarafından analiz edilir. Kişiye en çok uyacak kulak şekli belirlendikten sonra operasyon için start verilir.

Otoplasti sırasında kulağın arkasından kesi atılır ve kulak arkası doğal kıvrımından kulağın şeklini bozan kıkırdak yapıya ulaşılır. Kıkırdak fazlalıkları alınıp şekil vermek amacıyla kalıcı dikiş uygulaması yapıldıktan sonra cilt eriyebilen dikişlerle kapatılır.

Operasyon sonrası kesi yerinin sterilizasyonuna dikkat edilmesi gerekir ve enfeksiyon oluşumunun engellenmesi adına operasyondan hemen sonra ilk pansuman gerçekleştirilir. Kulaklar başa sabitlenecek şekilde bandajlanarak operasyon sonlandırılmış olur.

Kepçe kulak ameliyatı tek ya da her iki kulağa birden uygulanabilir. Tek ya da her iki kulağa da uygulanan estetik ameliyatları arasında prosedürel bir farklılık yoktur. Kulak özelinde gerekli cerrahi teknikler uygulanır ve her iki kulağın şeklinin birbiriyle uyumlu olması amaçlanır.

Kepçe kulak sorunu olmayan kişiler de kulaklarının boyutu ve şekli sebebiyle estetik operasyon geçirmek isteyebilir. Kulak küçültme işlemleri de otoplasti kapsamında gerçekleştirilir. Bu ameliyatlarda kulağın şeklini bozan kıkırdak ve cilt fazlaları alınarak kulak yeniden şekillendirilir.

Hangi amaçla yapılırsa yapıldın kulak estetiği operasyonlarının temel amacı kişinin görünümünü iyileştirecek ve doğal bir görünüm sağlayacak kulak şekline erişmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

 

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak ameliyatından sonra uygulanan pansumanlar doktorların söylediği zamanda açılmalıdır. Kesi yerinin sterilizasyonu enfeksiyon oluşumunun önlenmesi açısından çok önemlidir.

Operasyondan sonra kulak üzerine yatılması önerilmez, ağrı oluşumu tetiklenebilir. Operasyon sonrası dönemde kulakta hassasiyet ya da hissizlik oluşabilir; bu yan etkiler normal karşılanmalıdır zaman içerisinde geçecektir.

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatlarının Faydaları Nelerdir?

Kepçe kulak sorunu ve kulaklarının şekli nedeniyle rahatsız olan hastalar otoplasti ile birçok avantaja sahip olabilirler.

  • Operasyon oldukça güvenlidir, uzman cerrahlar tarafından yapıldığında riski yok denecek kadar azdır.
  • Kulak yapısı ve şekliyle ilgili kusurlar bu operasyon ile düzeltilebilir.
  • Operasyon sonrası iyileşme süreci oldukça kısadır. Yaklaşık 1-2 hafta sonra tam iyileşme gerçekleşir.
  • Kulakların şeklinin düzelmesiyle birlikte kişinin fiziksel görünümü kadar özgüveni de iyileşir.
  • Kesi kulak arkasından yapıldığı için görünürde iz oluşmaz.
Kepçe Kulak Estetiği