Botoks ve Dolgu Uygulamaları

Ameliyatsız yüz estetiği denilince akla ilk gelen uygulamalar arasında yer alan botoks ve dolgu; cildi gençleştiren ve kişinin yaşlılık belirtilerini ortadan kaldıran işlemlerdir.

İlerleyen yaş, hayat tarzı, beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, güneş ışınlarına fazla maruz kalınması ve sigara kullanımı gibi farklı nedenlerle ciltte beliren yaşlanma belirtileri bu uygulamalar ile geçici olarak iyileştirilebilir. Zamanın izlerinin ciltten silinmesi adına botoks ve dolgu uygulamaları ayrı ayrı ya da kişinin ihtiyaçları doğrultusunda aynı anda uygulanabilir.

Botoks Uygulamaları

 

Botoks Nedir?

 

Botoks ve Dolgu Uygulamaları

Dünya genelinde hem kadınlara hem de erkeklere en sık uygulanan estetik müdahale olan botoks; ciltteki kırışıklıkların, çizgilerin, mimik izlerinin giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen dermakozmetik bir uygulamadır.

Uygulandığı bölgedeki kasları geçici olarak felç eden ve bu yolla cilt dokularının onarılmasını sağlayan Clostridium Botulinismus adlı spazmolitik nörotoksinin cilde enjekte edilmesiyle uygulanan botoks; doku sarkmalarının başlamadığı dönemlerde daha etkili sonuçların alınmasını sağlar.

Botulinum toksin; yüksek dozda zehirli olsa da botoks uygulaması sırasında çok hafif dozlarda uygulandığı için sağlığa herhangi bir zarar vermez. Kaslar arasındaki sinir sinyallerini bloke ederek kasları rahatlatan bu etken madde, özellikle derinleşmeyen kırışıklıkların giderilmesinde çok etkilidir.

Botoks cilt kırışıklıklarının ve çizgilerinin bulunduğu kısımlara uygulanabilir. Genellikle göz çevresine, alına, kaş arasına, dudak ve burun kenarlarına, boyun ve dekolte bölümlerine uygulanarak ciltte genç bir görünüm oluşması sağlanır.

Botoks uygulaması; kırışıklıkların giderilmesinin istendiği cilt bölgelerine enjeksiyon yapılması ile gerçekleştirilir. Uygulama sırasında kişilerin acı hissetmemesi adına cilde lokal anestezik etkisi olan kremler sürülür.

Yaklaşık 5–10 dakika süren botoks işlemi sonrası kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Enjeksiyon gerçekleştirilen bölgede uygulama sonrası küçük şişkinlikler ve morarmalar görülebilir fakat bu etkiler kısa sürede ortadan kaybolur.

Botoks uygulaması sonrası etkinin net olarak görülebilmesi için yaklaşık bir haftanın geçmesi gerekir. Kasların tamamen etkisiz hale getirildiği bu süreçte kişi yüzündeki değişimi net bir şekilde görebilir.

Uzmanlar tarafından uygulandığında ciddi bir yan etkisi olmayan botoks, kişideki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır ve yeni kırışıklık izlerinin oluşumunu engeller. Hastadan hastaya değişmekle birlikte botoks uygulamasının yaklaşık 6 ayda bir tekrarlanması önerilir.

Dolgu Uygulamaları

 

Dolgu Nedir?

 

Botoks ve Dolgu Uygulamaları

Cilt kırışıklıklarını ve ciltteki çöküklüğü giderip cildi gençleştirip güzelleştirme amacı ile yapılan dolgu; cildin canlanmasını ve pürüzsüzleşmesini sağlayan dermakozmetik uygulamalardan biri olarak ön plana çıkar.

İnce kırışıklıkların, ciltteki çukurların, yaşlanma belirtilerinin, ağız kenarındaki çizgilerin neden olduğu yorgun ve yaşlı ifadenin giderilmesi için uygulanan dolgu yöntemi sonrası kişi yaşlanma belirtilerinden kurtulabilir.

Cildin altına enjekte edilen dolgu maddeleri ciltteki çöküntüleri ve izleri görünmez kılarak cildi parlak, pürüzsüz ve zamanın izlerinden arındırılmış bir görünüme kavuşturur.

Yanakların üst kısımları, dudaklar, dudak çevresi, burun, çene, kaş, göz çevresi ve alın gibi yüzün farklı bölgelerine uygulanabilen dolgu; dekolte ve boyun bölgesine de enjekte edilebilir.

Deneyimli ve uzman doktorlar tarafından uygulandığında kişilerde yan etki oluşturmayan dolgu sırasında ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olmayacak dolgu malzemelerinin kullanılması gerekir. Aksi halde alerjik bünyelere sahip kişilerde istenmeyen yan etkiler oluşabilir.

Uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre 15- 30 dakika süren dolgu işlemi öncesinde lokal anestezik krem sürülerek cilt uyuşturulur. Böylece kişilerin işlem sırasında rahatsız olmaları engellenmiş olur.

Geçici bir uygulama olan dolgunun etkisi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 6 – 12 ay sürer. Bu süreç sonunda kişinin talebine bağlı olarak uygulama tekrarlanabilir.

Botoks ve Dolgu Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

 

Botoks ve Dolgu Uygulamaları

Daha genç ve daha canlı bir cilde kavuşup zamanın etkilerinden kurtulmak için ameliyatsız yüz estetiği yaptırmak isteyen kişilerin en çok tercih yöntemler arasında yer alan botoks ve dolgu uygulamaları uygun fiyatlı olmaları ile de ön plana çıkıyor.

Yan etkileri az olan ve etkisini kısa sürede gösteren botoks ve dolgu uygulamaları minimal yan etkileriyle kişilerin günlük yaşamlarına hızla geri dönmelerini mümkün kılıyor. Aynı zamanda uygulama yaptıran görünümlerini de iyileştirerek psikolojik olarak da önemli bir etki sağlıyor.

Düşünüldüğünün aksine bu uygulamaları yaptırmak için ilerleyen yaşların beklenmesi gerekmiyor. 30’lu yaşlardan itibaren uygulandıklarında etkileri artıyor; bu nedenle henüz kırışıklıklar yerleşip mimik izleri derinleşmeden bu uygulamalarla cilt pürüzsüzlüğü sağlanabiliyor.